CTZN (Citizen)
je kritická online platforma pre architektúru a urbanizmus, environmentálne témy, participatívne procesy a udržateľný rozvoj. Vznikla na pevných základoch živej platformy WhatCity? a presunula sa do online priestoru, kde ponúka stály a trvalý priestor pre dôležité témy a projekty.
Vďaka spojeniu občianskych iniciatív, odborníkov a autorít prinášame komplexný pohľad na mesto a jeho architektúru. Riešime témy udržateľnosti, komunít, inkluzivity a odolnosti s cieľom približovať rozvoj mesta jeho obyvateľom.
CTZN magazín
vychádza 3-krát ročne (v závislosti od vášho záujmu a podpory) a v každom vydaní prinesie ucelený, hlbší pohľad do jednej vybranej témy. Ponúkne vám rozhovory, odborné články, zaujímavé rubriky a príklady dobrej praxe z domova aj zo sveta. Okrem online magazínu budú súčasťou platformy aj živé podujatia!
Občianske združenie Punkt
stojí za platformou CTZN. Od roku 2007 sa zaoberáme propagáciou a podporou dizajnu, architektúry a urbanizmu v interdisciplinárnom dialógu. V centre našej pozornosti je komplexná podpora rozvoja mesta počnúc komunitným rozvojom, rozvojom miestnej ekonomiky po zapájanie obyvateľov do plánovacích procesov. Medzi naše kľúčové aktivity patrí podujatie Dobrý trh, školenia a poradenstvo v oblasti ekológie a participatívne plánovanie obnovy nevyužívaných objektov či verejných priestranstiev. Priniesli sme na Slovensko PechaKucha Night, organizovali sme Dizajnvíkend či WhatCity?
Sme nadšenci pre mesto
Veríme, že udržateľný mestský rozvoj tvoria hlavne jeho obyvatelia a komunity. Našou misiou je spájať aktérov, vytvárať priestor na kritický dialóg o zlepšení mestského prostredia, pomenovať problémy a poukázať na možné riešenia, zdieľať dobrú prax, vzdelávať, prispieť k angažovanosti a aktívnemu prístupu verejnosti k svojmu mestu.
Okrem platformy Citizen rozvíjame ako o. z. Punkt mestské témy aj cez iné aktivity: Dobrý trh, zero waste workshopy či participatívne procesy.




Spoznajte náš tím
Redakcia

stratégie, redakcia
Študovala architektúru na UMPRUM v Prahe a na VŠVU v Bratislave, odkiaľ má aj doktorát so zameraním na kultúrny manažment v architektúre. V r. 2007 spoluzaložila o. z. Punkt, ktoré prinieslo na Slovensko medzinárodné podujatie PechaKucha Nights. Je zakladajúcou členkou ateliéru totalstudio a Aliancie Stará tržnica. V súčasnosti sa zameriava najmä na podporu zapájania verejnosti do mestského rozvoja. V o. z. Punkt má na starosti stratégie, dramaturgiu a participatívne procesy.

stratégie, redakcia, fotografia
Študovala odbor Word and Image na Free University v Amsterdame, fotografiu na Royal Academy of Arts v Haagu a na VŠVU v Bratislave. Od roku 2005 pôsobí v Bratislave a zameriava sa na prieskum a aktivizáciu verejného priestoru. Publikovala monografie Bratislava, mesto na mieru a Košice, dzivosť v srdci. Je autorkou projektu Vieš, čo vidíš? a jej fotografie sa nachádzajú v zbierke Slovenskej národnej galérie. Illah je členkou Aliancie Stará tržnica a spoluzakladateľkou upcyklingovej dielne People on Earth. V o. z. Punkt má na starosti stratégie, programovú dramaturgiu, tréningy a facilitáciu skupín.

redakcia, PR manažérka
Po štúdiu filozofie na FiF UK pôsobila v printových médiách Pravda, SME, ako reportérka a redaktorka kultúry. Ako PR a marektingová manažérka pracovala v Divadle Nová scéna, neskôr v reklamných a PR agentúrach. Dnes sa PR a copywritingu venuje ako freelancer. Oblasti jej záberu sa tematicky pohybujú medzi kultúrou, developmentom, životným prostredím a udržateľnosťou. Aktivity združenia Punkt pozorne sleduje už od prvého Dobrého trhu.

redakcia
Po vyštudovaní humanitných vied na Anglo-americkej vysokej škole v Prahe sa vrátila do rodnej Bratislavy. Spoluzaložila občianske združenie Spiace miesta – platformu pre tému nevyužívaných budov. Podielala sa na tvorbe publikácie “Nepredať!Zveľadiť”. Aktuálne pracuje v sekcii mestských štúdií a participácie v Metropolitnom inštitúte Bratislavy. Jej srdcovkou sú výskumné projekty občianskej spoločnosti v mestách, ktoré realizovala aj v spolupráci s o. z. Punkt.

redakcia
Vyštudovala urbánne štúdiá v Estónsku a v súčasnosti je doktorandkou urbánnej sociológie v Brne. Venuje sa popularizácii a výskumu architektúry a mestských tém. Je zakladateľkou občianskeho združenia Centrum architektúry, spolupracuje s Čiernymi dierami na projektoch regionálneho rozvoja. Žije v Piešťanoch. V o. z. Punkt je zapojená vo výskumoch a participatívnych procesoch.

redakcia
Má za sebou štúdium žurnalistiky a európskych štúdií na Univerzite Komenského v Bratislave. Deväť rokov pracovala ako redaktorka publicistiky v Slovenskom rozhlase (neskôr RTVS) s dvoma prestávkami na materské dovolenky. V posledných rokoch sa venovala hlavne témam trvalej udržateľnosti a životného prostredia. Neskôr pôsobila na Ministerstve životného prostredia. Bola členkou občianskeho združenia PBlog, ktoré cez výstavy a festivaly prinášalo témy týkajúce sa architektúry, verejného priestoru či histórie Považskej Bystrice.
Tím platformy CTZN

výkonná riaditeľka
Študovala Manažment organizácie a ľudských zdrojov na Univerzite Komenského v Bratislave. Rok štúdia strávila na Univerzite vo fínskom Oulu. Od roku 2019 spolupracuje s festivalom Jeden svet, na ktorom zastrešuje koordináciu dobrovoľníkov. V Punkte pôsobí od roku 2020. Má na starosti produkciu podujatí, ľudské zdroje a koordináciu vybraných projektov. Vedie prednášky z oblasti zero waste, organizovala dva ročníky celoslovenskej Zóny bez peňazí a spoluorganizuje prvý bezodpadový beh na Slovensku – Less Waste Run.

vizuálna editorka
Po ukončení štúdia na Katedre fotografie a nových médií VŠVU v roku 2012 pôsobila na Oddelení úžitkovej fotografie ŠÚV v Bratislave. Momentálne pracuje ako fotografka a grafická dizajnérka. Vo fotografickej tvorbe ju zaujíma najmä krajina a mestské prostredia, ktoré pretvárajú ľudia svojimi aktivitami. V poslednom období publikovala knižne sériu dokumentárnych fotografií „TRHOVISKO NA ŽILINSKEJ ULICI – SKÚSENOSŤ MIESTA” (Local Act, 2017). Od roku 2018 organizuje vzdelávacie podujatia a odborné prednášky pod názvom Workshops—Lectures.

správa webstránky
Vyštudovala TU Wien (2015) a VŠVU (2017) v odbore architektonická tvorba. Vo svojich štúdiách sa venovala tropickej architektúre, ktorú skúmala na univerzitách v Indii a Indonézii. Dlhoročne pôsobila v medzinárodnej dobrovoľníckej organizácii AFS Intercultura, kde rozvíjala koncept medzikultúrneho vzdelávania v spoločnosti. Spoluzakladala projekt Lebo Mädveď – dizajnové hry so vzdelávacím charakterom, kde dodnes pôsobí. Momentálne spolupracuje s o. z. Punkt, ktorému pomáha transformovať svoje vízie do webového priestoru.

konzultantka
Facilitátorka, plánovačka, moderátorka, analytička, networkerka a feministka v službách spravodlivejšieho mestského plánovania. Je vedúcou sekcie mestských štúdií a participácie v Metropolitnom inštitúte Bratislavy.
Fotografie

www.lubobaran.com

www.boysplaynice.com

www.futurelandscapes.ca

www.matejhakar.com

www.jancuch.com

ivan-kalev.tumblr.com

linermiso.wixsite.com/liner

www.borisnemeth.com

www.viescovidis.sk

Instagram: michalrichterphoto

www.sladek-anton.sk

www.starovecky.com
Ilustrácie

www.behance.net/Ondrej_Bodis

Instagram: lunchforbreakfast

lenkasturmankinova.eu

Instagram: liviasucha
Video

Elégia Štrbová

Patrik Gubiš, Peter Važan, Michal Koštenský

Jakub Šteinecker, Peter Važan

Matej Šalko