Citizen: Lucia Pašková

Mesto tvoria jeho občania. Čomu sa venujú a ako žijú zaujímaví ľudia z prostredia architektúry, urbanizmu, ekológie či komunít? Jeden respondent odporúča ďalšieho, ktorého vníma ako inšpiratívneho. Každému posielame analógový fotoaparát Olympus mju, aby odfotil seba a svoje okolie.

Lucia Pašková

• Som ex CEO, zakladateľka a spolumajiteľka slovenského Curaproxu. Momentálne venujem 90% svojho času aktivitám v neziskovom sektore, prioritne sa venujem témam zvyšovania dôvery na Slovensku cez medzisektorovú spoluprácu. Som v správnych radách niekoľkých občianskych združení - Nextéria, Slovenská debatná asociácia, Bystriny a Nadácia mesta Bratislavy a mnohé ďalšie mentorujem.

Aká superschopnosť je nevyhnutná v tvojej práci?

Veľmi využívam kreativitu – prepojenie skúseností z biznis prostredia na neziskové prostredie, vzdelávanie, či verejný sektor. Pohybujem sa vo veľa rôznych bublinách a tak na vyriešenie väčšiny problémov viem identifikovať vhodného človeka alebo aspoň kto by ma vedel správne nasmerovať.

Čomu sa aktuálne s najväčšou radosťou venuješ?

Veľmi ma bavia projekty vedúce k zvyšovaniu dôvery, ktoré tvoríme spolu s Bystrinami ale aj mnohými ďalšími organizáciami. Vždy je pre mňa veľmi inšpiratívna účasť na správnej rade Nadácie mesta Bratislavy, debaty s členmi, ale aj prípravné aktivity k programom sú mimoriadne obohacujúce. Nextéria tvorí dlhodobú stratégiu pre prácu s verejným sektorom a tvorbu komunity. So Slovenskou debatnou asociáciou sme vytvorili formát firemných debatných klubov. Všetky tieto projekty sú pre mňa veľkou radosťou.

Kde žiješ a kde by si chcela žiť? Čo preferuješ: mesto, vidiek, les, pláž, hory?

Žijem v dome v Modre, lebo som chcela žiť v menšom meste, kde by sa moje deti mohli pohybovať samostatne a slobodne. Sama som vyrastala v Starej Turej a túto slobodu som ako dieťa milovala. Myslím, že mi vytvorila obrovskú výhodu spoľahnutia sa na seba, sebavedomia. V Modre funguje veľmi dobre lokálna komunita, sú tu výborné možnosti kultúrneho vyžitia, blízkosť prírody, výborné jedlo, káva a víno. Predtým sme bývali na Obchodnej a stále sem radi chodievame na víkendy alebo na pár dní do týždňa. Bratislavu mám naozaj veľmi rada – stále ma fascinuje ako sa za posledné roky s dobrým vedením a skvelými ľuďmi na meste posúva rýchlo dopredu. Preferujem byť obklopená ľuďmi, ktorých mám rada, potom je mi úplne jedno, kde som. Rada striedam prostredia.

Lucia Pašková
Kamená búda na Oberperkoch s grilom je k dispozícii každému.
Lucia Paskova
Výhľad z kamenej búdy na Oberperkoch.

Čo ťa inšpiruje a naopak rozčuľuje na meste kde žiješ?

Za 9 rokov, čo žijem v Modre som spontánne spoznala oveľa viac ľudí – zo susedov, kaviarní, kultúrnych eventov ako v Bratislave za viac ako 15 rokov. Baví ma, že hocikam v Modre môžem prísť pešo. Do prírody to mám z domu doslova desiatky metrov. Malé mesto má svoju príjemnú komornú atmosféru, keď si ideme sadnúť do kaviarne, takmer iste niekoho stretneme. Je tu kultúrne centrum Lýceum s diskusiami a tvorivými dielňami a kino Mier a výborný kultúrny dom, krásna nová knižnica. Skvelé reštaurácie a kaviarne – Enotéka Pavúk, Wild Kitchen, Cuvee, About, Modúr, Hollerung, Starý Dom, aj kultové Kinečko. Je tu nádherný starý cintorín. Je tu pražiareň kávy Ebenica aj výroba a predaj Slovenskej majoliky – kde sú výborné workshopy pre deti aj rodičov. Máme tu dva hotely s výbornými spa, doslova na pešo od nás z domu. Mesto vysádza veľa nových stromov. Rozčuľuje ma hlavná cesta, ktorá ide cez námestia, aj popred náš dom – veľmi sa teším na pripravovaný obchvat. Je mi veľmi ľúto, že Modra nemá železnicu. Chýbajú mi cyklotrasy smerom do Šenkvíc a Pezinka, ktoré by mi umožnili cestovať kombináciou bicykel a vlak.

Lucia Paskova
Námestie s hlavnou cestou, ktorú by som rada odstránila.
Lucia Pašková
Sirotinec

Ak by tvoje mesto bol človek, kto by to bol?

Múdry a zaujímavý priateľ, s ktorým by som rada sedela do rána v debatách o knihách, alebo sa prechádzala lesmi a vinohradmi a veľa sa smiala. Cítila by som sa s ním v bezpečí a inšpiroval by ma. Mohol by to byť môj muž, moja dcéra, môj otec, či priateľ… niekto blízky.

Daj nám tip na dobrú knihu.

Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe – od Billa Gatesa. Dostala som ju od priateľa a je veľmi praktická.

Koho by sme mali osloviť ďalej a prečo?

Ovplyvnilo ma veľa ľudí, mohla by som vám napísať celý zoznam. Z kolekcie mojich influencerov si vyberám Jana Šifru, lebo som najviac zvedavá na jeho odpovede.

Lucia Pašková
Huncokárska kaplnka sv. Márie Magdalény v Piesku s lipami.
Lucia Pašková
Za hradbami.

26. JANUÁR 2022

Rozhovor pripravila: Zuzana Žurkinová
Fotografie: Lucia Pašková