Bratislava otvára dvere komunitnému bývaniu: Bývajme inak, spolu a udržateľne 

V čase, keď rastúce ceny nehnuteľností, energetická náročnosť a sociálna izolácia čoraz viac ovplyvňujú kvalitu života v mestách, ľudia čoraz častejšie hľadajú alternatívu k tradičnému bývaniu. Jednou z takýchto alternatív je komunitné bývanie, známe aj ako „cohousing“, koncept ponúkajúci nielen ekonomickejšie a ekologickejšie bývanie, ale aj príležitosť na budovanie pevných medziľudských vzťahov a aktívneho komunitného života.

Čo je komunitné bývanie?

Komunitné bývanie predstavuje spôsob života, kde ľudia s radosťou žijú v blízkosti iných, s cieľom vytvoriť si aktívne fungujúcu komunitu. Jednotlivci alebo rodiny si zachovávajú svoje súkromie vo vlastných bytoch či domoch, no zároveň majú možnosť zdieľať spoločné priestory – napríklad záhradu, dielňu, spoločenskú miestnosť či komunitnú kuchyňu a byť tak súčasťou živej komunity. Obyvatelia sa aktívne podieľajú na správe komunity, spoločne rozhodujú o dôležitých otázkach a organizujú rôzne aktivity, spoločne vytvárajú fond a podporujú udržateľný spôsob života. Tento model bývania podporuje spoluprácu, dobrovoľnosť a vytváranie pevných susedských väzieb.

Medzi hlavné výhody komunitného bývania patrí:

  • Zdieľanie zdrojov: Spoločné využívanie priestorov a zariadení znižuje náklady na bývanie.
  • Sociálna interakcia: Budovanie susedských vzťahov pomáha predchádzať sociálnej izolácii.
  • Udržateľnosť: Spoločné využívanie zdrojov a priestorov prispieva k ekologickejšiemu životnému štýlu.
  • Bezpečnosť: Prirodzená všímavosť medzi susedmi vytvára bezpečnejšie prostredie.

Osobný rast: Spolupráca v komunite poskytuje príležitosti na rozvoj zručností a osobný rast.

Pôvod a rozšírenie konceptu
Moderný koncept komunitného bývania vznikol v Dánsku v 60. rokoch 20. storočia, kde skupiny rodín hľadali alternatívu k tradičnému bývaniu, ktoré nevyhovovalo ich potrebám, najmä v oblasti rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom. Prvým oficiálnym projektom bol Sættedammen, založený v roku 1972. 

Odvtedy sa tento model rozšíril do mnohých krajín, vrátane USA, Kanady, Švédska, Nemecka, Španielska a Spojeného kráľovstva. V USA bol prvý cohousing projekt, Muir Commons v Kalifornii, dokončený v roku 1991. V Španielsku sa tento model stáva čoraz populárnejším ako odpoveď na krízu dostupnosti bývania, pričom v súčasnosti existuje 179 projektov komunitného bývania v rôznych štádiách vývoja.

Komunitné bývanie v Bratislave 

Na Slovensku je komunitné bývanie zatiaľ novinkou, no záujem oň rastie. Hlavné mesto plánuje podporiť komunitné bývanie, kde si budúci obyvatelia môžu spoločne navrhnúť a realizovať svoj obytný projekt. Viceprimátorka Lenka Antalová Plavuchová dopĺňa, že hlavné mesto má ambíciu vytvárať nové príležitosti pre kvalitný mestský život. „Zaujíma nás, ako si obyvatelia Bratislavy predstavujú život v komunitnej forme bývania. Čo by privítali, aké priestory a aktivity by si želali zdieľať a ako by podľa nich mohla takáto komunita fungovať práve v našom meste,“ hovorí a verí, že v spolupráci so záujemcami a aktívnymi obyvateľmi mesta je možné vytvoriť nové miesto pre život, ktoré bude dostupné, živé, zmysluplné a vybuduje skutočné komunity, v ktorých sa bude dobre bývať aj dobre žiť.

Úvodným krokom k iniciovaniu komunitného bývania bude workshop a diskusia o komunitnom bývaní, kde experti priblížia, ako tento koncept funguje v praxi a aké sú jeho reálne možnosti v Bratislave.

„Čaká vás predstavenie možností, akými môže mesto Bratislava takýto spôsob bývania podporiť, a najmä otvorená diskusia o možnostiach, ktoré tu spoločne máme,“ dodáva Lenka Antalová Plavuchová. 

Workshop sa uskutoční 20. júna 2025 o 14:00 hod v Justiho sieni na prízemí Primaciálneho paláca v Bratislave – Primaciálne námestie 1. Vstup je voľný, ale je potrebná registrácia. 

Tešíme sa na vás!

Hlavné mesto SR Bratislava


5. JÚN 2025

Text: CTZN
Fotografie: CTZN


 

Partneri