Nevyužívaná Palma by sa mohla stať lokálnym centrom, zatiaľ čaká na zmenu územného plánu
Areál Palmy s rozlohou 6 hektárov v blízkosti električkovej trate je v súčasnosti stále určený pre priemysel. Aby tu vznikla nová mestská štvrť, musí sa zmeniť funkcia územia. Trvá to dlho napriek tomu, že regenerácia brownfieldov je pre mesto prioritou.
Ešte v roku 2017 chcel majiteľ závodu Palma Slavia Kapital v opustenom areáli zbúrať viaceré objekty – sklady, rafinériu, stužovňu, garáže a haly. Možno by to dopadlo ako vždy. Z priemyselného areálu by nezostalo nič a nový development by vyrástol bez väčšieho fyzického odkazu na históriu. Zo starej výrobnej tradície by zostal len marketingový názov pre predaj bytov a Bratislava by prišla o ďalšiu časť identity priemyselného mesta.
Industriálne stavby v areáli Palmy ešte čiastočne stoja a nový majiteľ, developerská spoločnosť Corwin, tu plánuje citlivejšiu výstavbu, ako je v hlavnom meste zvykom. Napriek tomu, že transformácia opustených území je zakotvená v koncepčných materiáloch – v Štúdii brownfieldov a Koncepcii mestskej bytovej politiky, v skutočnosti ide premena z priemyselnej na živú mestskú štvrť veľmi pomaly.
• V závode Palma sa spracúvali olejnaté semená, vyrábali polotovary a jedlé rastlinné tuky a oleje od dvadsiatych rokov. Pod značkou Olea a neskôr Lovosická a. s. výroba fungovala do znárodenia, kedy vznikli Bratislavské tukové závody. Od roku 1959 fungovali ako národný podnik Palma, po revolúcii ako akciová spoločnosť Palma-Tumys. Výrobný ruch vládol v areáli Palmy do roku 2013.
Brownfield na hlavnej ulici
Výhodou areálu bývalej Palmy je poloha a dostupnosť, čo pri brownfieldoch nie je samozrejmosťou. Pozemok je ohraničený dvoma železničnými traťami, po Račianskej ulici prechádza električka, blízko sú železničné stanice Vinohrady aj Bratislava-Predmestie. Lokalita je prístupná pešo aj na bicykli.
Corwin zatiaľ predstavil časť z celkovej vízie Novej Palmy – zámer obnovy a dostavby severnej časti areálu, v dotyku s areálom Novej Cvernovky. Budúca Palma by chcela do okolia zapadnúť, vytvoriť nové prepojenia pre obyvateľov a využiť aj synergiu s významným susedom – kultúrnym centrom Nová Cvernovka. Oba areály by v budúcnosti mali byť prepojené. V blízkosti kultúrneho priestoru developer zatiaľ navrhol prevádzky, ktoré prebiehajúce podujatia nebudú rušiť, teda administratívu a občiansku vybavenosť.
Byty, kancelárie aj industriál
Investor si na nový projekt povolal jeden z najprestížnejších svetových ateliérov, Gehl Architects z Dánska. Architekti Bratislavu viackrát navštívili, začali so štúdiou celého okolia a zadefinovali kľúčové princípy. Na základe ich vízie rozvoja Palmy pokračuje Corwin ďalej s lokálnymi ateliérmi A1 Architecture a AD Collegium. Gehl Architects v súčasnosti ostávajú v pozícii konzultantov.
Vízia zatiaľ hovorí o vytvorení lokálneho centra s administratívou, rezidenčnými stavbami, občianskou vybavenosťou a s verejnými priestormi. „V Palme by sme raz chceli vytvoriť viacero verejných priestorov, ktoré budú mať rôzny charakter a mierku. Radi by sme vytvorili intímnejšie priestory, väčšie otvorené priestory so zeleňou, s ihriskami a podnikmi, skutočný bulvár na Račianskej pre návštevníkov či tranzitujúcich, ale aj nádvoria pre rezidentov,“ hovorí Filip Gulan, manažér rozvoja projektov z Corwinu.
V rámci konceptu polycentrického mesta by lokálne centrum, vytvorené v Palme, malo obyvateľom štvrte aj celej mestskej časti poskytnúť možnosti na bývanie, prácu aj voľný čas. Podľa developera v rozhovore pre Denník N je cieľom priniesť do lokality aj zdravotnícke či vzdelávacie funkcie.
Bulvár na Račianskej aj prechod k Nobelovej
V návrhu sa sústredia aj na Račiansku ulicu, ktorú si predstavujú ako mestský bulvár, bezpečný pre všetkých – so širokým chodníkom, obojsmernou cyklotrasou či pásom zelene so stromoradím.
Podľa štúdie Gehl Architects v celej lokalite kvôli uzavretosti priemyselného areálu chýbajú kvalitné prepojenia. Jedným z nich je napojenie cez železnicu na štvrť Nobelova cez nadchod, ktorý je dnes v dezolátnom stave. Navyše má zložité vlastnícke vzťahy – je vo vlastníctve mestskej časti, na pozemkoch Slovenskej republiky a v správe ŽSR. Prístupový chodník k lávke je zas vo vlastníctve hlavného mesta. Zatiaľ sa pre lávku nenašlo riešenie, developer ale situáciu sleduje: „Chceli by sme podporiť a aj iniciovať verejnoprospešné aktivity, projekt rekonštrukcie lávky pre peších ponad železnicu môže byť jeden z nich. Nato však bude potrebná širšia spolupráca viacerých aktérov.“ Corwin vidí možnosť aj v hľadaní spolupráce aj s ostatnými susedmi alebo vo využití miestneho poplatku za rozvoj, ktorý by mesto a mestská časť mohli investovať priamo do dotknutej lokality.
Už z prvých plánov je zrejmé, že nová Palma má ambíciu vynikať aj z hľadiska ekológie. Okrem zelených striech, dažďových záhrad a extenzívnej zelene prišiel developer s návrhom postaviť jednu z kancelárskych budov z dreva. Bola by to prvá drevená administratívna budova väčšieho rozsahu na Slovensku. Jej vzniku ale nateraz bránia technické normy.
V návrhu je zatiaľ ponechané aj ikonické silo. Jeho využitie a hlavne technologická realizovateľnosť premeny na novú funkciu sú zatiaľ otázne. V okolí sila by mal vzniknúť verejný priestor a zeleň s vodozádržnou funkciou.
Namiesto bývania zatiaľ priemysel
V súčasnosti sú to ale len plány. Funkciu priemyselnej výroby, ktorú aktuálne diktuje územný plán, musia dodržať. Preto Corwin pripravil víziu aspoň pre prvú časť areálu, v ktorej je možné umiestniť administratívne budovy a občiansku vybavenosť. Bývanie sa v lokalite zatiaľ realizovať nemôže.
Zvyšná časť areálu bude do zmeny územného plánu využitá ako priemyselný areál. Investor hovorí o high-tech technologickom parku, ktorý by vytvoril priestory pre vysoko kvalifikovanú prácu, ide však len o časť pozemku.
Bunky funkcionalistického sila adaptované na izby pre študentov v Osle
V 90. rokoch si partia architektov v Nórsku všimla nevyužívané kukuričné silo. Pôvodne priemyselné územie, kde sa nachádzalo, práve prechádzalo premenou na obytnú zónu. Vďaka štúdiu HRTB Arkitekter sa staré silo podarilo adaptovať na novú funkciu a začleniť do štvrte. Zo sila sa stal internát s jedným z najlepších výhľadov v meste.
Silo na skladovanie kukurice s ojedinelým druhom železobetónovej konštrukcie bolo postavené pôvodne v roku 1953 a využívalo sa do 90. rokov. V roku 1993 Oslo odobrilo opätovné využitie a nasledovne (1999) sa začala jeho konverzia na súčasný stav, dokončená v roku 2001. V okolí už v tom čase pôvodné sídlo energetickej spoločnosti mesta Oslo osídlila Fakulta architektúry a do bývalej továrne na bavlnu sa mali nasťahovať Fakulta výtvarných umení, Fakulta tanca a divadla.
Konverzia zahrnovala vytvorenie otvorov na okná, pridanie dlážok okrúhlych pôdorysov a vytvorenie špecifického nábytku, nakoľko bunky izieb sú taktiež okrúhleho tvaru. Za týmto účelom bola prizvaná do spolupráce dizanérka Ingrid Løvstad. Nachádza sa tu 226 obytných jednotiek a vonkajšiu aj vnútornú farebnú schému vytvorila prizvaná umelkyňa Lykke Frydenlund.
V hornej časti je práčovňa, spoločné priestory a strešná terasa. Pri vstupe do internátu je pristavený pôvodný vozík a vnútri váha na múku, ktoré pripomínajú novým obyvateľom históriu miesta. Budova bola zateplená s ohľadom na zachovanie pôvodného vzhľadu budovy.
• Take away pre využitie sila v areáli Palma možno bude nutné počkať na zmenu územného plánu, ale azda by časom mohlo v partnerstve s verejným sektorom slúžiť po vzore príkladu z Osla ako obytná budova, čím by sa zachovala jeho architektúra a vzniklo v Bratislave citeľne chýbajúce dostupné bývanie.
Adaptácia sa neobišla bez výziev. Miestni obyvatelia boli pôvodne proti novému využitiu sila. Niekoľko rokov po zrealizovaní konverzie sa navyše objavili priesaky z vodných nádrží a plesne, takže študentov museli z budovy evakuovať a spôsobilo to nemalé finančné škody.
Napriek vyššie spomenutým problémom je internát využívaný a obľúbený pre svoju lokalitu. Stal sa ikonou architektúry v obnovenej oblasti Grünerløkka aj mimo nej a v roku 2002 získal ocenenie za architektúru od mesta Oslo. Navyše, konverzia bola na severské pomery finančne veľmi výhodná.