V Bernolákove vzniká susedstvo, kde sa bude dať bývať, pracovať aj posedieť na námestí

Projekt Manufaktúra bude susediť s barokovým kaštieľom z 18. storočia, ktorý postavili Esterházyovci. Foto: Ľubo Baran

Suburbanizácia nemusí mať len podobu sídelnej kaše, z ktorej sa za prácou a službami jazdí do mesta autom. Boli sme sa pozrieť na projekt Manufaktúra, ktorý vzniká v starom priemyselnom areáli. Jeho súčasťou bude bývanie, dielne, coworking či komunitné záhradky.

Pri veľkom aute s vysokozdvižnou plošinou koordinuje zopár robotníkov Miroslav Marynčák, hlavný iniciátor projektu Manufaktúry. Je to človek, ktorý skúšal ako starosta susedného Chorvátskeho Grobu, dediny s najväčším slovenským satelitom Čierna voda, bojovať proti živelnej suburbanizácii. Po troch rokoch to vzdal a odstúpil z funkcie. „Túto fabriku sme sa rozhodli urobiť ako vzor toho, že sa dajú obytné zóny urobiť aj ináč. S ľudskou tvárou,“ vysvetľuje.

Dielňa z 50. rokov je jednou z dvoch budov, ktoré tvorcovia projektu zachovajú. Na zníženom prízemí bude kaviareň, vedľa vznikne námestie. Foto: Ľubo Baran

Areál je súčasťou pôvodnej bernolákovskej zástavby. Kedysi tu žilo a pracovalo služobníctvo susedného barokového kaštieľa Esterházyovcov z 18. storočia. Ešte tu stojí pár domov a tehlový plot z tých čias. Za bývalého režimu areál prebudovali pre podnik Strojstav a hoci je tu viacero priemyselných budov, vládne tu komorná, ospalá vidiecka atmosféra.

Nie sú pamiatkovo chránené, aj tak ich zachovajú

Kým investori vybavia stavebné povolenie, priestory prenajímajú živnostníkom, časť sa využíva ako sklady. V priemyselnej hale zo 70. rokov minulého storočia sa ozýva kovový buchot a iskrenie, niekto zvára. Otvorený priestor vysoký zhruba 12 m, dlhý 40 a široký 16 m neprerušujú stĺpy či priečky, ľavá a práva stena haly sú celé presklené. Hala pôsobí monumentálne. Sprevádza ma Boris Hrbáň zo spoločnosti Imagine development, ktorú Marynčák do projektu prizval. Hrbáň hovorí, že sem vložia dva stropy, dole sa bude parkovať a vyššie vznikne 13 loftových bytov. 

Boris Hrbáň zo spoločnosti Imagine development. Foto: Ľubo Baran
V priemyselnej hale zo 70. rokov vzniknú loftové byty. Foto: Ľubo Baran

Ide o pomerne tuctovú stavbu s typizovaným skeletom a prefabrikovaným kazetovým stropom, akých by sme po Slovensku našli viacero. Vidia v nej ale hodnotu: „Má to síce len 45 rokov, ale mne to pripadá ako príjemný industriál. Hlavne v krajine, kde sme si ten z konca 19. a začiatku 20. storočia zbúrali. A pre nás je to aj súčasť príbehu tohto miesta.“

Zachovať chcú aj dielňu z 50. rokov. Vznikne v nej viacero priestorov na prácu, vrátane coworkingu. Na zníženom prízemí vybudujú komunitný priestor, dielňu a kaviareň, ktorá bude ústiť na námestie prístupné pre návštevníkov zvonka.

Opustené a rozpadajúce sa prízemné domy, ktoré patrili ku kaštieľu, rozoberú a zrecyklujú. Tehly využijú napríklad na múriky okolo predzáhradiek.

Neprístupný areál sa otvorí verejnosti

Autormi návrhu sú britskí architekti Ash Sakula. Hrbáň vysvetľuje, že ich zavolali hlavne pre oceňovaný projekt v mestečku Southwold. V areáli bývalého distribučného centra sladovne sa im podarilo vytvoriť živé susedstvo. V Bernolákove okrem zachovania haly a dielne navrhli nové domy rôzneho typu – átriové, malé bytovky, radové domy aj vežovitý dom. Časť bude mať súkromné predzáhradky, ale pomedzi budovy zároveň vedú verejne prístupné uličky. Vzniknú dve komunitné záhradky, ihrisko, spomínané námestie.

Jeden z domov, ktorý rozoberú. Tehly plánujú využiť napríklad na oplotenie predzáhradiek. Foto: Ľubo Baran
V dielni s tabličkovými oknami budú okrem kaviarne aj pracovné priestory vrátane coworkingu. Foto: Ľubo Baran

Vďaka rôznorodej ponuke sa investorom hlásia záujemcovia všetkých vekových kategórií, čo by mohlo viesť k pestrému zloženiu susedskej komunity.

Projekt promujú pod heslom „live and work“. Okrem 48 bytových jednotiek v štvrti vybudujú aj štyri obchody či ateliéry s výkladom do ulice a 1600 m2 ďalšej plochy na pracovné priestory a kaviareň. Pár záujemcov tu naozaj chce skĺbiť bývanie a prácu, ale nie všetci. „Od začiatku sme s tým počítali, to sa nemôže jedna k jednej prekryť, ale vytvárame tú možnosť,“ hovorí Hrbáň, ktorý dúfa, že ak už obyvatelia štvrte budú musieť cestovať za prácou do Bratislavy, pôjdu radšej vlakom.

Do haly zo 70. rokov vložia dva stropy. Foto: Ľubo Baran

Kde je husto, tam to žije

V okolí Bratislavy sa nové obytné zóny stavajú skôr na ornej pôde, oddelene od obce. „To je tá najhoršia voľba – postaviť rezidenčný súbor »v kukurici«. Tým tých ľudí vyčleníte, nikdy sa s pôvodnou obcou nezžijú,“ vysvetľuje humánny geograf Martin Šveda. V nových štvrtiach navyše chýbajú verejné priestranstvá, občianska vybavenosť, často aj chodníky.

Bernolákovská samospráva chce živelný rast sídelnej kaše dostať pod kontrolu a vyhlásila súťaž na koncepciu rozvoja obce, Švedu si prizvala ako experta poroty. Podľa neho je takáto snaha o koncepčný prístup medzi obcami zatiaľ zriedkavá. Na Manufaktúre je podľa neho zaujímavá jej hustota, čo s udržateľným budovaním suburbií úzko súvisí: „Ľudia sa tomu inštinktívne bránia, každý chce byť osamotene na veľkom pozemku, ale kvalitné bývanie vznikne tak, že troška veci natlačíme na seba.“ Vďaka tomu podľa neho vznikne ponuka služieb aj komunitný život.


Nákres budúcej podoby areálu: 1. prenajímateľné priestory pre prácu, co-working, 2. kaviareň, komunitný priestor, 3. námestie, 4. lofty, 5. bytový dom E, 6. vežový dom, 7. bytový dom D, 8. radové ekodomy, 9. atriový dom, 10. gaštanová alej, 11. historický múr, 12. detské ihrisko, 13. komunitná záhradka, 14. vstupná brána kaštieľa. Zdroj: Imagine development

29. SEPTEMBER 2021

Text: Pavla Lényiová
Fotografie: Ľubo Baran
Článok vznikol v spolupráci s partnerom Imagine.

  

 

Ako sa z nedostupného areálu stala obľúbená komunitná križovatka

Prívetivé uličky vás povodia po miestnych highlightoch. Foto: Ash Sakula Architects / ashsak.com

Kráčate anglickým mestečkom s múrikmi z miestnych okruhliakov, domy majú tehlové komíny, ale nejde z nich dym a aj parkovanie je príliš moderné na to, aby to bolo historické centrum. A predsa všetko tak pekne zapadá do pôvodnej zástavby. Kráčate ďalej a čakáte, kde narazíte na hranice súkromných pozemkov. Uličky vás však vedú k útulnému námestiu s kaviarňou, k pláži, ku kostolu s cintorínom, k pásu trávy s ihriskom a miestni sa prívetivo usmievajú, dokonca vám vysvetlia, že komíny sú vlastne ekologická ventilácia.

Hana Kucharovičová

Príbeh Tibbys Triangle začal ako príbeh distribučného centra sladovne, kde okolití obyvatelia nemali prístup. Jej majiteľ sa však rozhodol areál presťahovať ďalej za mestečko a v súťaži na pozvánky vybral developera a architektov, aby trojuholníkový pozemok prestavali. Mali túto pôvodnú blokádu v uliciach zmeniť na novú priechodnú malú štvrť, ktorá by podporovala komunitný život.

Térové nátery proti vetru sú tu tradíciou. Zdroj: archello 
Pôvodne súkromný dvor bez možnosti vstupu sa zmenil na centrum stretávania. Zdroj: archello

Projekt sa realizoval v rokoch 2008 – 2011 a v procese boli prizvaní susediaci obyvatelia aj miestne úrady. Architekti Ash Sakula vytvorili po vzore miestnej tradície 22 domov a ďalších 12 bytových domov rôznych výšok, šírok a rôzne orientovaných. Lokálnou črtou je aj záhradkárčenie v anglickom štýle, na čo projekt dbal výstavbou poloverejných dvorov, predzáhradok a strešných záhrad.


Take away pre manufaktúru v Bernolákove: Zámerom Imagine Development je manufaktúru zrekonštruovať po vzore Tibby's Triangle s rovnakým architektonickým štúdiom. Bolo by výborné, ak by developer po vzore projektu v Southwolde prispel komunite celého Bernolákova, pracoval s lokálnymi materiálmi spôsobom upcyklácie a vytvoril kvalitu, ktorá by posúvala latku výstavby obytných a multifunkčných projektov na Slovensku vyššie. 
Obyvatelia si po nákupe môžu posedieť na nádvorí so známymi alebo prísť na kocnert či trh. Zdroj: archello

Aj pôvodné komíny boli postavené tak, aby slúžili ako ventilácia. Zároveň využili materiály špecifické pre túto oblasť, ako natieranie stien smolou proti vetru, oblé kamene na výstavbu múrov a brvná z vetrolamov z neďalekej pláže. 

Zaujímavou črtou bolo integrovanie desiatich jednotiek dostupného bývania do projektu. Sú v správe organizácie, ktorá má za úlohu riešiť bytovú krízu vo východnom Anglicku. Uplatňuje metódu, keď si nájomcovia odkúpia polovicu bývania a následne môžu postupne prísť až k 100-percentnému vlastníctvu. Dostupné bývanie bolo umiestnené do rohov susedstva, aby prípadne vyvažovalo prázdne prázdninové domy.


29. SEPTEMBER 2021

Text: Hana Kucharovičová
Fotografie: Ash Sakula Architects
web: ashsak.com, archello.comwww.housinglin.org.uk

 


 

Téma prvého vydania vznikla v spolupráci s občianskym združením Spiace miesta

Hlavný partner vydania Spiace miesta

Partneri vydania Spiace miesta

          Veľvyslanectvo Holandska

Mediálni partneri vydania Spiace miesta