Magazín CTZN x študenti VŠVU: Hľadanie cyklopríbehov
Ako môžu dokumentárni fotografi reflektovať udržateľnosť a udržateľnú mobilitu? Aké príbehy dokážu porozprávať o vzťahu Slovákov s bicyklom a bicyklovaniu? A ako preniesť do fotodokumentárnej práce storytelling, ktorý by vedel ľudí namotivovať aby presadli na bicykel?
Študenti VŠVU z Katedry fotografie a nových médií sa podujali nájsť a vyrozprávať tieto príbehy. Pre platformu CTZN vytvorili počas semestrálnych prác pod vedením pedagóga, fotografa Borisa Németha, série fotografií s témou prvého vydania časopisu CTZN: CYCLE UP!
Pozrite si príbehy štyroch vybraných študentov*tiek, ktorí*é rozprávajú o svojich blízkych ľuďoch a bicykloch.
Lukáš Páterek
Na bicykloch sa chodí
na bicykloch sa jazdí
na bicykloch sa sedí
na bicykloch sa sadí
dôkaz mojej mamy
dva bicykle…
nepoužité použila
a časom všetko zarástlo
zrástlo
vonka, doma
a stále tu oba stoja.
Linda Olejárová
Séria fotiek mapuje jeden deň s mojím otcom, bývalým cyklistom. K cyklistike sa dostal cez staršieho brata, ktorý bol úspešným slovenským cyklistom. Séria je pohľadom na bývalého športovca vo veku, keď nostalgicky spomína na vitálne časy. Keď výhry z pretekov boli zväčša tašky, spacáky, športové náčinie, vázy z brúseného skla a samozrejme medaila a diplom. Dnes je cyklistika prepojená s krčmovou kultúrou, spoločne s jeho kolegami. V krčme je stále prítomná, či už debatou, sledovaním Tour de France v mobile alebo na LCD plazme, alebo knihami, ktoré mu požičiava štamgast knihovník.
Marián Malatinec
Naša rodina býva v malej dedine, kde chôdzou je všetko ďaleko a autom všetko blízko. Bicykel sa tak stal najlepším spôsobom presúvania sa – za zábavou, alebo prácou. Na fotografiách môžete vidieť netradičné portréty rodiny, ktorá má o dve kolieska viac.
Mamina. Pamätám si ešte na časy, keď ma na ňom vozila do škôlky na sedačke pre deti. Na tomto bicykli som vyrástol ja aj sestra. Dnes sa na ňom mamina vozí do práce.
Môj prvý bicykel. Pamätám si, ako ma rodičia nevedeli naučiť bicyklovať bez pomocných koliesok. Dali mi teda ako odrážadlo bicykel, na ktorom sa učili ešte moje tety. Nemá ani nafukovacie kolesá. Raz som sa s krikom na ňom pustil dolu dvorom mojej starej mamy bez toho, aby som spadol. Odvtedy som už pomocné kolieska nepotreboval.
Sestra. Dostala ho ako dar od našich známych. Bol nový. Vozila sa na ňom asi päťkrát, kým jej nekúpili elektrickú kolobežku. Od tej doby zaberá miesto v garáži.
Sused. Tento bicykel mi pripomína, ako cez prázdniny vždy ráno išiel môj sused na nákup. Vŕzgajú mu brzdy, takže to bol väčšinou prvý zvuk, ktorý som ráno počul.
Teta. Naša teta pracuje hneď oproti nášmu domu. Do práce chodí bicyklom, ktorý si vždy necháva u susedky vo dvore. Nefungujú jej brzdy, takže vždy keď ide domov, počuť, ako sa snaží brzdiť nohami.
Starý otec. O tomto bicykli som od starého otca počul množstvo historiek, no nikdy som ho na ňom nevidel jazdiť.
Stará mama. Starú mamu v dedine uvidíte len málokedy ísť pešo. Aj keď potrebuje zájsť len o tri domy ďalej.
Emma Kassay
Dostanem sa všade, kam chcem.
Nepotrebujem nikoho, len svoj bicykel, ktorý so mnou bude tráviť čas a dovezie ma na všetky miesta. Nasadnem a idem, kam potrebujem.