Sú parklety len snahou zaujať, alebo šancou získať späť priestor pre chodcov?
Koncept parkletov vznikol v San Franciscu v roku 2005, keď dizajnérske štúdio Rebar premenilo jedno parkovacie miesto na dočasný verejný park ako experiment, ktorý mal prehodnotiť využitie mestského priestoru. Táto myšlienka sa rýchlo ujala a vyvinula sa do celosvetového hnutia za premenu parkovacích miest na miniatúrne parky na ulici.
Vybudovali živú susedskú komunitu. Sme v službách dobrých nápadov, vravia expertky z Punktu
Komunity alebo participácia sú slová, ktoré sa dnes frekventovane používajú v rôznych kontextoch, od samospráv cez záujmové spolky, susedov z jednej štvrte aj u developerov. Odkiaľ a kedy tento trend prišiel na Slovensko a ako vyzerali prvé pokusy o novodobé susedské komunity v Bratislave?
Dopravný expert z Prahy: Cyklopruhy na Vajanského nábreží by o 15 rokov prešli bez diskusie
Květoslav Syrový je sám mestský cyklista. Na dvoch kolesách sa pred dvadsiatimi rokmi cítil ako štvaná zver. Ako dopravný inžinier sa rozhodol s tým niečo robiť. Skúsenosti s upokojovaním dopravy má z českých miest aj z bratislavského projektu Ulice pre deti.
Erik Šille, maliar a aktívny cyklista, si fotí policajtov, parkujúcich na cykloceste: Rád by som z toho urobil pexeso
Jazdiť po jednom v plechových skrinkách podľa neho nedáva zmysel. Vo svojich obrazoch z áut robí nefunkčné a nepojazdné objekty a zo SUV alegorické vozy.
Dobrý trh rozbicykloval jeseň. Cyklodoprava raz môže byť pohodlnou voľbou pre všetkých
Tak ako sa mení celý svet a prikláňa sa viac k ekologickým riešeniam, aj Bratislava sa chce meniť na európsku metropolu pre všetkých. Zvyšovanie povedomia o zelenšom meste s lepším vzduchom a bezpečnejšou infraštruktúrou pre cyklistov prostredníctvom kultúry je cieľom projektu CycleUp!, ktorý odštartoval na Dobrom trhu.