
Chcete založiť komunitnú záhradku alebo usporiadať akciu? Mesto vám pomôže bez papierovačiek a požičia aj stoličky
Živé komunity sú základom pre živé mestá. Niekedy nahrádzajú úlohu samosprávy, často to však robia len zdola, organicky. Samosprávy preto disponujú rôznymi nástrojmi podpory komunitného rozvoja, ktoré sa oplatí využiť. Aké komunity pôsobia v Bratislave a ako ich podporuje mesto?

Autá tu ustúpili ľuďom a s bytmi sa nedá špekulovať. Ako sa žije vo viedenskej štvrti Seestadt?
Architektka Andrea Boroš Leitmann píše o živote v komunitnej bytovke v Asperne, viedenskej štvrti budúcnosti.

Komunitný život: nový trend, ktorý tu bol odjakživa
Komunita je jedno z najviac skloňovaných slov posledného obdobia. Komunitné centrá, záhrady, kaviarne, či podujatia sa stali symbolom revitalizácie občianskeho života na Slovensku. Byť súčasťou komunity je novodobým spoločenským trendom. Je však romantizácia komunít a komunitného života na mieste?

Zo sedadla cyklokuriéra: Lekcie z Mekky mestskej cyklistiky
Tento článok nepíšem len preto, že žijem v Kodani, že som urbanista propagujúci udržateľné riešenia alebo že denne bicyklujem. Píšem ho zo sedadla človeka, ktorý počas pandémie prešiel tisíce kilometrov po kodaňských cyklistických trasách ako cyklokuriér počas pandémie, kedy jednou z mála možností, ako sa dostať k jedlu, bolo objednať si ho s donáškou až ku dverám. Píšem to aj zo sedadla človeka, ktorý jazdil na bicykli vo Varšave a Krakove. Aj keď je dnes cyklistika v týchto mestách bezpečnejšia, stále je pred nami veľa práce.

Rýchli tranzitujúci muži na bicykloch. A kde sú ženy?
Pohľady do ulíc Bratislavy, ale aj niektoré čísla zo starších cyklistických sčítaní Cyklokoalície hovoria o tom, že po meste sa na bicykli najčastejšie pohybujú rýchli, tranzitujúci muži. Kde ostali ženy-cyklistky?

Básnik Buddeus: Poriadny výlet na bicykli je ako dočasný exil z všednodennosti
„Bicykel sa dá chápať aj ako hudobný nástroj pohybu, pretože ním interpretuješ partitúru krajiny – mestá ako Praha, Berlín, Krakov si spájam s kaskádami rôznych šumov a vzácnymi momentmi ticha. Pripomína to minimalistickú skladbu, v ktorej šum občas graduje až k noisu,“ hovorí Ondřej Buddeus, český spisovateľ, básnik, prekladateľ a univerzitný pedagóg pôsobiaci na Akadémii výtvarných umení v Prahe.

Magazín CTZN x študenti VŠVU: Hľadanie cyklopríbehov
Ako môžu dokumentárni fotografi reflektovať udržateľnosť a udržateľnú mobilitu? Aké príbehy dokážu porozprávať o vzťahu Slovákov s bicyklom a bicyklovaniu? A ako preniesť do fotodokumentárnej práce storytelling, ktorý by vedel ľudí namotivovať aby presadli na bicykel?

Nie je nič spravodlivejšie ako žiť v meste, kde netreba auto v prvom rade, vraví Sadik-Khan
Volajú ju cyklovizionárka. To preto, že rušné ulice New Yorku, plné áut a vlečúcich sa kolón, premenila na mesto bicyklov so 650 kilometrami bezpečných cyklotrás a námestia sprístupnila chodcom. Uznávaná odborníčka na mestský rozvoj Janette Sadik-Khan po ukončení pôsobenia na newyorskej radnici vedie konzultačnú agentúru Bloomberg Associates, ktorá pomáha transformovať mestá po celom svete, vrátane Bratislavy.