
Chcete založiť komunitnú záhradku alebo usporiadať akciu? Mesto vám pomôže bez papierovačiek a požičia aj stoličky
Živé komunity sú základom pre živé mestá. Niekedy nahrádzajú úlohu samosprávy, často to však robia len zdola, organicky. Samosprávy preto disponujú rôznymi nástrojmi podpory komunitného rozvoja, ktoré sa oplatí využiť. Aké komunity pôsobia v Bratislave a ako ich podporuje mesto?

Autá tu ustúpili ľuďom a s bytmi sa nedá špekulovať. Ako sa žije vo viedenskej štvrti Seestadt?
Architektka Andrea Boroš Leitmann píše o živote v komunitnej bytovke v Asperne, viedenskej štvrti budúcnosti.

Komunitný život: nový trend, ktorý tu bol odjakživa
Komunita je jedno z najviac skloňovaných slov posledného obdobia. Komunitné centrá, záhrady, kaviarne, či podujatia sa stali symbolom revitalizácie občianskeho života na Slovensku. Byť súčasťou komunity je novodobým spoločenským trendom. Je však romantizácia komunít a komunitného života na mieste?

Tvorca známeho konceptu 15-minútového mesta vystúpi na medzinárodnej konferencii v Bratislave
Bratislava, 2. 5. 2025 – Svetoznámy tvorca revolučného konceptu 15-minútového mesta, Carlos Moreno, vystúpi ako hlavný rečník na medzinárodnom samite START WITH CHILDREN 2025, ktoré bude 13. a 14. mája v bratislavskej Starej tržnici.

Čistá, poctivá a bez GMO. Taká by mohla byť nová potravinová línia na Slovensku
V produkcii sóje je Slovensko už dnes sebestačné. Doma vypestovanú sóju bez GMO však väčšinou vyvážame a namiesto nej miešame zvieratám do krmiva sóju zo zámoria s GMO – je totiž oveľa lacnejšia. Máme pritom ideálne podmienky na to, aby sme ju nahradili domácou produkciou a celý potravinový systém vyhlásili za čistý, bez GMO.

GMO plodiny – kľúč k potravinovej bezpečnosti, alebo prehliadané riziko?
Téma geneticky modifikovaných organizmov patrí medzi najdiskutovanejšie v modernom poľnohospodárstve a potravinárstve. Z hľadiska potravinovej gramotnosti by sa uvedomelý spotrebiteľ mal zaujímať o to, čo konzumuje a aký to má dopad na zdravie a životné prostredie. Kým časť odbornej verejnosti tvrdí, že genetická modifikácia v potravinárstve dokáže vyriešiť problém s narastajúcou populáciou a adaptáciou na klimatické zmeny, iní varujú pred potenciálnymi rizikami.

Vieš čo vidíš: Premeny Panenskej
Holandská fotografka Illah van Oijen niekoľko rokov dokumentuje Slovensko. Svoje fotografie, cez ktoré sa snaží pochopiť kultúrnu, historickú aj osobnú hodnotu miest, publikuje v projekte Vieš čo vidíš? Projekt znovu ožíva vďaka pravidelnej rubrike na našej platforme.

Zo sedadla cyklokuriéra: Lekcie z Mekky mestskej cyklistiky
Tento článok nepíšem len preto, že žijem v Kodani, že som urbanista propagujúci udržateľné riešenia alebo že denne bicyklujem. Píšem ho zo sedadla človeka, ktorý počas pandémie prešiel tisíce kilometrov po kodaňských cyklistických trasách ako cyklokuriér počas pandémie, kedy jednou z mála možností, ako sa dostať k jedlu, bolo objednať si ho s donáškou až ku dverám. Píšem to aj zo sedadla človeka, ktorý jazdil na bicykli vo Varšave a Krakove. Aj keď je dnes cyklistika v týchto mestách bezpečnejšia, stále je pred nami veľa práce.