Prestúpiť z auta na kolobežku? Stačilo ľudí poštuchnúť v aplikácii
Experimentom sme zistili, že možnosť voľby v aplikácii výrazne zvýšilo počet ciest urobených na e-kolobežkách a znížilo počet jázd v taxíkoch. Poštuchnutie môže byť efektívnym nástrojom na ovplyvnenie cestovných návykov bez toho, aby sa siahlo po tradičných regulačných opatreniach, napríklad daniach alebo reštrikciách.
Prešov ako Amsterdam Východu. Z dokumentov aktivistov pre rozvoj cykloinfraštruktúry v 90. rokoch sa stavia dodnes
„Keď som prišla v roku 1991 na ročné štúdium do Holandska, zistila som, že cyklistika neznamená len to, že sa môžeš vo voľnom čase previesť tam a späť, ale že sa bicykle dajú používať ako plnohodnotná, bezpečná mestská doprava. Pripadalo mi, že Prešov je na niečo podobné ideálny svojou veľkosťou,“ opisuje začiatky zakladateľka cyklokomunity Kostitras.
Šéf bratislavských obstarávačov: Ekologické nákupy nemusia byť drahšie
Vo väčšine slovenských verejných obstarávaní rozhoduje najnižšia cena. Jednou z inštitúcií, ktorá skúša zohľadniť aj vplyv produktov a služieb na životné prostredie, je hlavné mesto. Rozprávali sme sa s vedúcim jeho oddelenia verejného obstarávania Michalom Garajom.
Dobrý trh rozbicykloval jeseň. Cyklodoprava raz môže byť pohodlnou voľbou pre všetkých
Tak ako sa mení celý svet a prikláňa sa viac k ekologickým riešeniam, aj Bratislava sa chce meniť na európsku metropolu pre všetkých. Zvyšovanie povedomia o zelenšom meste s lepším vzduchom a bezpečnejšou infraštruktúrou pre cyklistov prostredníctvom kultúry je cieľom projektu CycleUp!, ktorý odštartoval na Dobrom trhu.
Z dažďa robíme odpad. V lepšom prípade ho zbytočne čistíme, v horšom znečisťujeme rieky
Posielať zrážkovú vodu do čistiarne nedáva zmysel. Treba ju čo najviac vsakovať alebo zadržať a využiť na polievanie či splachovanie. No do akej miery môžu vodozádržné opatrenia kanalizáciám odľahčiť počas extrémnych dažďov?