Nie je nič spravodlivejšie ako žiť v meste, kde netreba auto v prvom rade, vraví Sadik-Khan
Volajú ju cyklovizionárka. To preto, že rušné ulice New Yorku, plné áut a vlečúcich sa kolón, premenila na mesto bicyklov so 650 kilometrami bezpečných cyklotrás a námestia sprístupnila chodcom. Uznávaná odborníčka na mestský rozvoj Janette Sadik-Khan po ukončení pôsobenia na newyorskej radnici vedie konzultačnú agentúru Bloomberg Associates, ktorá pomáha transformovať mestá po celom svete, vrátane Bratislavy.
Napriek 5 000 kilometrom cyklotrás v Česku je dochádzanie do práce na bicykli stres, píše expert na mestskú mobilitu
Napriek tomu, že v Česku je takmer 5000 km cyklotrás a ciest s opatreniami pre cyklistov, každodenné dochádzanie za prácou je väčšinou komplikované a stresujúce. Sieť cyklistickej infraštruktúry nie je bežná, hlavné cyklistické ťahy často ústia na frekventovanú cestu prvej triedy, alebo končia v poli.
Prestúpiť z auta na kolobežku? Stačilo ľudí poštuchnúť v aplikácii
Experimentom sme zistili, že možnosť voľby v aplikácii výrazne zvýšilo počet ciest urobených na e-kolobežkách a znížilo počet jázd v taxíkoch. Poštuchnutie môže byť efektívnym nástrojom na ovplyvnenie cestovných návykov bez toho, aby sa siahlo po tradičných regulačných opatreniach, napríklad daniach alebo reštrikciách.
Prešov ako Amsterdam Východu. Z dokumentov aktivistov pre rozvoj cykloinfraštruktúry v 90. rokoch sa stavia dodnes
„Keď som prišla v roku 1991 na ročné štúdium do Holandska, zistila som, že cyklistika neznamená len to, že sa môžeš vo voľnom čase previesť tam a späť, ale že sa bicykle dajú používať ako plnohodnotná, bezpečná mestská doprava. Pripadalo mi, že Prešov je na niečo podobné ideálny svojou veľkosťou,“ opisuje začiatky zakladateľka cyklokomunity Kostitras.
Hľadáme kurátorov a kurátorky pre EÚ projekt CycleUp!
OZ Punkt a magazín CTZN v spolupráci s Goetheho inštitútom hľadajú kurátora/-ku a hlavného kurátorského poradcu / hlavnú kurátorskú poradkyňu pre projekt CycleUp! s nástupom od 1. júna 2023 do 28. februára 2027.