Prestúpiť z auta na kolobežku? Stačilo ľudí poštuchnúť v aplikácii
Experimentom sme zistili, že možnosť voľby v aplikácii výrazne zvýšilo počet ciest urobených na e-kolobežkách a znížilo počet jázd v taxíkoch. Poštuchnutie môže byť efektívnym nástrojom na ovplyvnenie cestovných návykov bez toho, aby sa siahlo po tradičných regulačných opatreniach, napríklad daniach alebo reštrikciách.
Prešov ako Amsterdam Východu. Z dokumentov aktivistov pre rozvoj cykloinfraštruktúry v 90. rokoch sa stavia dodnes
„Keď som prišla v roku 1991 na ročné štúdium do Holandska, zistila som, že cyklistika neznamená len to, že sa môžeš vo voľnom čase previesť tam a späť, ale že sa bicykle dajú používať ako plnohodnotná, bezpečná mestská doprava. Pripadalo mi, že Prešov je na niečo podobné ideálny svojou veľkosťou,“ opisuje začiatky zakladateľka cyklokomunity Kostitras.
Hľadáme kurátorov a kurátorky pre EÚ projekt CycleUp!
OZ Punkt a magazín CTZN v spolupráci s Goetheho inštitútom hľadajú kurátora/-ku a hlavného kurátorského poradcu / hlavnú kurátorskú poradkyňu pre projekt CycleUp! s nástupom od 1. júna 2023 do 28. februára 2027.
Urbanistka: Deti sa po meste nepohybujú samostatne, škodí to ich zdraviu
Územie slobodného pohybu detí malo dve generácie dozadu veľkosť celej štvrte, dnes by sme svoje deti pustili samé možno len vo vnútrobloku.
Zviezť sa loďou do práce v bratislavskom downtowne? Dunaj má potenciál
Hromadná doprava na rieke funguje vo viacerých mestách v Európe. Na ekologický a dostupný spôsob prepravy však v Bratislave ešte len čakáme.