História a transformácia Vtáčnika: Od vinohradov Márie Terézie, cez staveniská až po film Vtáčnik.
Kopec Vtáčnik, ktorý sa nachádza v mestskej časti Bratislava – Nové Mesto, má bohatú vinohradnícku históriu siahajúcu až do stredoveku. Tento región bol odjakživa pokrytý vinohradmi, ktoré zohrávali kľúčovú úlohu v miestnej ekonomike a kultúre. Dnes tam však vinič nájdete iba ťažko. Skôr narazíte na staveniská, mnohé developerské projekty a preťažené cesty.
Sú parklety len snahou zaujať, alebo šancou získať späť priestor pre chodcov?
Koncept parkletov vznikol v San Franciscu v roku 2005, keď dizajnérske štúdio Rebar premenilo jedno parkovacie miesto na dočasný verejný park ako experiment, ktorý mal prehodnotiť využitie mestského priestoru. Táto myšlienka sa rýchlo ujala a vyvinula sa do celosvetového hnutia za premenu parkovacích miest na miniatúrne parky na ulici.
Aká je Panenská a okolie?
Záverečná správa z participatívneho procesu s verejnosťou v oblasti Panenská a okolie.
Ako aktivovať verejný priestor? Nečakajme na prestrihnutie červenej pásky
Ako si budujeme vzťah k svojmu bezprostrednému prostrediu, susedstvu, komunite? V kontexte post-socialistických krajín ako Slovensko je to pomalý mentálny proces. Zmena z prostredia, kde bolo všetko všetkých a zároveň nikoho, k prvej vlne súkromného vlastníctva a nutkaniu oplotiť si to svoje, sa odrazila na stave a kvalite verejného priestoru.
Nákupné centrá sú luxusné vysávače mesta, tvrdí odborníčka z washingtonskej univerzity
Príchodom veľkých nákupných centier lokálna ekonomika trpí, príjmy z predaja odtekajú do iných krajín. Stovky z nich v Amerike sú už opustené. Príde podobný trend aj k nám? Píše Bára Šafářová, ktorá učí mestské plánovanie a urban dizajn na Washingtonskej univerzite v Tacome.