Ako zaplatiť prebudenie spiacich miest?

Z opustených budov a areálov vo vlastníctve samospráv by sa mohli stať komunitné centrá, živé námestia či nájomné bytovky. Samosprávy musia byť pri hľadaní zdrojov kreatívne a nespoliehať sa len na eurofondy.

Mesto je pre nich baňou na meď či hliník, ale aj na dlaždice. Pri urbánnej „ťažbe“ dávajú prácu ľuďom v ťažkostiach.

Viedenské družstvo BauKarussell zachraňuje z budov určených na demoláciu stavebné materiály a komponenty. Snažia sa nielen ich poslať na recykláciu, ale pre zachovalú dlažbu, dvere či izolačné panely hľadajú nové využitie.

V triediarni vyradeného textilu. Ilustračný záber. Foto: Marek Jančúch

V cene trička musíme platiť uhlíkovú daň, inak to nevychádza, hovorí recyklátor textilu

Od januára majú mestá a obce zaviesť triedený zber textilu. Má sa vrátiť do šatníkov, alebo sa z neho vyrobí napríklad stavebná izolácia. Miroslav Futrikanič zo spoločnosti SK-TEX však upozorňuje, že recyklovať viac sa bez podpory neoplatí a hrozí, že časť vyseparovaného oblečenia aj tak skončí na skládke.

Bioodpad od Bratislavčanov menia na biouhlie, ktoré regeneruje pôdu

Kuchynský odpad Bratislavčanov sa vozí síce 70 kilometrov ďaleko, zato do pilotnej prevádzky s pečaťou excelentnosti od Európskej komisie a s vlastnými patentmi. 

Menej fosílneho plynu z Ruska? Pomôžu aj šupy z ovocia či zvyšky z večere

Pribúda bioplynových staníc, ktoré chcú vyrábať takzvaný biometán, a to aj z kuchynského odpadu z domácností. Ten môže nahradiť malú časť zemného plynu.