Tetovačka Les Paskarenko: Toto mesto je pre zvedavých

Mesto tvoria jeho občania. Čomu sa venujú a ako žijú zaujímaví ľudia z prostredia architektúry, urbanizmu, ekológie či komunít? Jeden respondent odporúča ďalšieho, ktorého vníma ako inšpiratívneho. Každému posielame analógový fotoaparát Olympus mju, aby odfotil seba a svoje okolie.


• Volám sa Les (Olesia) Paskarenko. Som Ukrajinka a na Slovensku žijem už šesť rokov. Venujem sa viacerým projektom, ktoré napĺňajú moje rôzne životné a pracovné hodnoty. Profesionálne tetujem a robím tetovacie kurzy, mám malú upratovaciu agentúru, pomáham ukrajinskej komunite na Slovensku a tento rok organizujem aj detský tábor pre deti z Ukrajiny. Snažím sa rozvíjať i v profesionálnom umeleckom prostredí, aj ako proaktívne podnikať a pracovať ako dobrovoľníčka. Vo voľnom čase športujem, trávim čas v prírode a venujem sa freedivingu.

Aká superschopnosť je nevyhnutná v tvojej práci?

Moje povolanie umeleckej tetovačky je náročné z hľadiska kreativity, ale aj fyzickej a psychologickej záťaže. Po viac než piatich rokoch tetovania môžem povedať, že mám silné nervy, trpezlivosť a pokoru. Tetovanie môže pre niekoho znieť jednoducho, ale pre mňa je to o neustálom posúvaní, kde musím čeliť výzvam a niesť veľkú zodpovednosť. A ešte to všetko podať ostatným tak „ľahko“.

Čomu sa aktuálne s najväčšou radosťou venuješ?

Okrem tetovania, ktoré je mojou vášňou, som ani ja neunikla následkom výbuchu vojny na Ukrajine a potrebe pomáhať ľuďom. Už rok pomáham svojim rodákom na Slovensku rôznymi spôsobmi, vrátane upratovacej agentúry „Tetusky.z.Ua“, kde zamestnávame naše zlaté panie z Ukrajiny na profesionálne upratovacie služby v Bratislave. Toto je momentálne moja najväčšia hrdosť a zároveň aj náročná práca, ale o to viac sa teším. V spolupráci s festivalom Fjúžn som robila prechádzky Bratislavou „očami cudzinca“. So skupinkou ľudí sme prešli z môjho pohľadu zaujímavé kúty ako je Ondrejský cintorín alebo podnik Omama, kde je mini múzeum tabuliek a spomienkových predmetov z minulosti Slovenska. Zavítali sme do Kochovej záhrady a v Starom Meste som poukázala aj na architektonické zaujímavosti na budovách, ktoré som si všimla počas neustáleho objavovania mesta. Na základe úspešných skúseností spred roka znovu začínam organizovať letný tábor pre ukrajinské deti.

Citizen
Citizen

Kde žiješ a kde by si chcela žiť? Čo preferuješ: mesto, vidiek, les, pláž, hory?

Ideálne by som v tom chcela plávať. A tým myslím úplne všetko – som typ človeka, ktorý potrebuje spoznávať svet a spestrovať si obraz pred očami čoraz viac. Mojou momentálnou rutinou je život v historickej časti mesta, odtiaľ vypadnúť na víkend do prírody, raz do mesiaca za prácou do inej európskej krajiny na pár dní a mesiac-dva do roka žijem v Ázii. Nevydržala by som žiť jedine v malom meste, Bratislava je tak akurát.

Čo ťa inšpiruje a naopak rozčuľuje na meste, kde žiješ?

Bratislava je mojím osobným top miestom na život. Neustále ju ospevujem, keď som na cestách. Tu sa cítim ako doma a vždy nájdem niečo zaujímavé, aj keď je to niekedy skryté. Občas sa tu cítim ako na dobrodružnej objaviteľskej ceste, možno preto, že mám rada urbanizmus a skryté „poklady“. Podľa mňa má toto mesto viac pozitív než negatív. Je to naozaj hlavné mesto Slovenska a nechýba tu ani história, ani dobré spojenie so svetom, pracovné možnosti, zábava a kultúra. Je síce náročnejšie zachytiť rytmus mesta a nájsť sa tu. Mne to trvalo len krátko, ale viem, že veľa ľudí nemá záujem objavovať, a preto ich tu nič neosloví, pretože toto mesto je mestom pre zvedavých.

Citizen
Citizen

Ak by tvoje mesto bol človek, kto by to bol?

Ťažko je niečo také komplexné porovnávať s osobnosťou. Neviem si, pravdu povediac, vybrať niekoho pre tú našu Bratislavu. Ale keby som chcela niekde žiť a cítiť sa ako v knihe zhodne s jej obsahom, vybrala by som si ako stvoriteľa toho magického sveta Yuvala Noaha Harariho. Je to vizionár s prehľadom a racionálnym myslením.

A tým nadväzujeme s ďalšou otázkou – čo teraz čítaš? Daj nám tip na dobrú knihu.

Minulý rok som prečítala Harariho knihy 21 lekcií pre 21. storočie, Sapiens a Homo Deus a podľa môjho skromného názoru sú to knihy pre každého, knihy, ktoré by som zaradila do školských osnov.

Koho by sme mali osloviť ďalej a prečo? Kto ťa najviac ovplyvnil?

Pre mňa je veľmi zaujímavým človekom Ivor Švihran ako historik, aktivista, správca fb skupiny Prešpurčina ešče nezgegla a člen M_P_Ba. Je to dobrý človek s bohatými znalosťami o Slovensku, Bratislave, o histórii či urbanizme. Určite by vám mal čo povedať.

Citizen

17. FEBRUÁR 2023

Rozhovor pripravila: Denisa Vološčuková
Fotografie: Les Paskarenko


 

Partneri

       

Mediálni partneri

    ealogo