Kedy sa z rastliny stane toxický odpad?
Práca a život na nákladnej lodi v komunitnom centre Amsterdam De Noord.
Anke Wijnja vyštudovala priemyselný dizajn a v súčasnosti sa aktívne venuje navrhovaniu prírodných záhrad, najmä pre deti a seniorov. V rámci svojej práce využíva a intenzívne študuje techniku tzv. fytoremediácie pôdy. Technika funguje na princípe spolupráce rastlín a iných pôdnych organizmov, ktoré počas svojho životného cyklu absorbujú do svojich tiel toxické znečistenia akými sú napr. ťažké kovy, organické látky a iné chemikálie. Vďaka tomu je pôda zbavená kontaminácie a naopak v telách rastlín sa tieto látky koncentrujú čím sa stane z rastlín toxický, nebezpečný odpad. Remediácia pôdy prostredníctvom fytoremediácie je časovo náročná a vzniknutú biomasu je nutné spracovať v kontrolovaných podmienkach ako toxický odpad. Predstavuje však veľmi dôležitú doplnkovú činnosť alebo alternatívu, ktorá pomôže obnoviť rovnováhu v znečistenej pôde a zdravý život.
Anke býva na bývalej nákladnej lodi v blízkosti Amsterdam Noord De Ceuvel, ktorý je v Európe známy ako inkubátor udržateľného spôsobu života. Technológie napomáhajú lokálnej cirkulárnej ekonomike a získavajú hodnotu z materiálov, ktoré pre mnohých ľudí predstavujú odpad. Ako členka tejto kreatívnej komunity pracuje spolu s ďalšími odborníkmi a dobrovoľníkmi na zveľaďovaní komunitného parku a pracuje na čistení a obnovení pôdy v tejto oblasti, ktorá je zasiahnutá priemyselným znečistením. Komunitné centrum De Ceuvel kreatívne využíva produkovaný biologický odpad napr. na produkciu bioplynu a následne tepla na vykurovanie skleníkov
Minulý rok o takomto čase vyšli informácie o environmentálnej záťaži v dôsledku činnosti Istrochemu a znečistenia v lokalite Žabí majer v Bratislave, ktorého podzemné vody sú prepojené na Zlaté Piesky a predstavujú ohrozenie aj pre Žitný ostrov. Uplynul rok a my zatiaľ nemáme informácie o tom, aké remediačné opatrenia Ministerstvo životného prostredia zvolí a akým smerom sa rozsah kontaminácie posúva.
Pri počúvaní rozhovoru s Anke sa dozviete:
- Aké sú základné využívané princípy fytoremediácie a aký je ich prínos pre životné prostredie.
- Aké sú výhody a úskalia začiatkov aplikovaného výskumu a vývoja.
- Ako je možné zmeniť nákladnú loď na útulný domov.
CTZN dialógy: Spiace miesta
Ak vás rozhovor inšpiroval a chcete vedieť viac o princípoch fytoremediácie, pozývame vás na pilotné podujatie CTZN dialógy: Spiace miesta, v ktorom bude Anke Wijnja diskutovať na tému environmentálnych záťaží s odborníčkou Annamarie Velič. Diskusii bude predchádzať workshop, ktorý začne v areáli Novej Cvernovky a bude zameraný na fytoremediáciu a odstránenie znečistenia v lokalite Žabí majer. Na workshop je potrebné sa prihlásiť tu:
21. 10. 2021, 14:00 h – 16:00 h
Workshop v Novej Cvernovke:
Základy fytoremediácie – regenerácia pôdy pomocou rastlín