Divočina, ktorá leží v Bratislave rovno pod nosom

Lesmír
Pomocou aplikácie sa dá objavovať to isté miesto nanovo a inak. Foto: Lesmír

Ako ponúknuť turistom alternatívu k masovým atrakciám a ako im podať informácie bez tabúľ a brožúr? Na pomoc prichádzajú digitálne médiá, ktoré si nosíme so sebou. Turistickí sprievodcovia sú už aj v mobile.

Lesný vesmír na Slovensku

Stať sa turistom vo vlastnom meste nie je nemožné. Aj keď na trase, ktorou roky chodíte so psom popri Dunaji, už poznáte každý strom a lavičku, posun v časopriestore pomocou aplikácie dovoľuje objavovať to isté miesto tak, ako ste ho doteraz nevideli. Aby sa to mohlo udiať, do mobilu je potrebné stiahnuť si slovenskú aplikáciu Lesmír, sprievodcu divočinou. Prístup k prírodným atrakciám, ktoré ponúka rieka Dunaj, umožňuje tým najudržateľnejším spôsobom dopravy – pešou chôdzou.

Za projektom stojí ekológ a ochranár Erik Baláž, ktorý roky sprevádza ľudí v divočine a vysvetľuje dospelým aj deťom ako funguje príroda. Pozitívna až nadšená odozva skupiniek turistov ho inšpirovala k výkladu o prírode formou, ktorá naraz osloví omnoho viac poslucháčov. „Nápad prišiel zvnútra, pochybujem, že Erik predtým niečo podobné poznal. Až neskôr sme hľadali, či už niečo také existuje,“ hovorí Balážova spolupracovníčka Lea Kurpasová z „lesmírneho“ tímu. Vysvetľuje, že hoci aplikácie „audio-sprievodcov“ fungujú online, sprievodcu divočinou Lesmír si musíte pred túrou stiahnuť a prehrávať zo zariadenia, pretože vás zavedie aj na miesta, kde nie je žiaden signál.

Lesmír
Ochranár Erik Baláž je nielen autorom digitálneho turistického sprievodcu, ale v krátkych informačných videách aj sám ľudí sprevádza. Foto: Lesmír

Divočina na dunajskom nábreží?

Väčšina turistických trás v aplikácii Lesmír sa odohráva v tatranskej prírode. Toto leto sa však chystá nahrávanie materiálu pre náučnú trasu v bratislavskom lužnom lesíku popri Dunaji, ktorý sa vymyká predstavám väčšiny ľudí o divočine. „Naše náučné chodníky nevedú divočinou v zmysle nemanažovaného územia. Hľadáme zaujímavé a zároveň ľahko prístupné prírodné lokality. Lužný les je blízko centra Bratislavy, ale je v ňom pokoj, a čo je najdôležitejšie, človek je tu v kontakte s riekou,“ opisuje Lea kritériá trasy náučného chodníka o Dunaji. Prirodzenú nespútanosť Dunaja tu symbolizujú vyzy, ryby, ktoré v rieke kedysi žili.

Na dunajskej edícii náučného chodníka spolupracuje ichtyológ Ladislav Pekárik, odborník zo SAV, ktorý sa venuje výskumu jeseterov a v medzinárodnom programe sa podieľa na zlepšení ich migrácie. Práve vyzy – obrovské jeseterovité ryby – v Dunaji ešte v polovici minulého storočia žili a každú jar sa neresili v miestach pod niekdajšou Vydricou. Umelými zásahmi do toku rieky, reguláciami dunajských ramien a stavaním priehrad zmizlo ich prirodzené prostredie a vyzy vyhynuli.

Jana Čavojská
Dunajské lužné lesy. Foto: Jana Čavojská

Okrem života výz sa do mobilného sprievodcu dostanú aj informácie o histórii Dunaja a kedysi nesmierne rozmanitej krajine v jeho okolí, aj o tom, prečo Bratislava vznikla práve na tomto mieste. Turisti v lužnom lese sa dozvedia aj o rybích trhoch, ktoré mali v bratislavskom podhradí veľkú tradíciu. Náučný chodník popri Dunaji bude mať okolo 12 zastávok a povedie zo Sadu Janka Kráľa na Pečniansku riviéru.

Andrej Barát
„Sprievodca divočinou funguje aj na miestach, kde nie je žiaden signál,“ hovorí Lea Kurpasová z tímu Lesmír. Foto: Andrej Barát

Chrániť prírodu rovná sa vedieť viac

„Väčšinou to nevnímame, ale keď sme v prírode, deje sa okolo nás kopa zaujímavých vecí. Vysvetľujeme ich hravou formou, pri ktorej si ľudia uvedomia, že to, čo na Slovensku máme, je skutočná hodnota, ktorú by sme mali chrániť,“ vysvetľuje Lea. Udržateľnosť turizmu vníma tak, že by nemal existovať na úkor navštevovaného miesta. Pomocou digitálneho sprievodcu prírodou turistov v Lesmíre vzdelávajú a poukazujú na hodnotu navštívených miest. V národných parkoch ľudí nielen upozorňujú, ale im aj vysvetľujú, prečo je dôležité držať sa vyznačených trás. Takto sa pomaly a od základu buduje rešpekt k prírode a zodpovednému správaniu.


13. JÚN 2022

Text: Denisa Vološčuková
Fotografie: Andrej Barát, Jana Čavojská a Lesmír

 


 

Partneri

       BTB          Ministerstvo dopravy a vystavby SR

      

fes logonc logo

 

Mediálni partneri

 fm logo