Holandské riešenie pre brownfieldy: ekologickú záťaž odstraňujú rastlinami
Metóda takzvanej fytoremediácie je založená na prirodzenej vlastnosti niektorých rastlín, ktoré svojimi koreňmi vyťahujú zo zeme toxické znečistenie.
Stavať na zelenej lúke alebo revitalizovať opustené areály v meste? Prečo je dôležité mesto zahusťovať revitalizáciou brownfieldov, ako to robiť efektívne a s ohľadom na potreby jeho obyvateľov, udržateľnosť a zachovanie histórie? Pozvali sme odborníkov, zástupcov mesta a developerov, aby sme spoločne diskutovali o brownfieldoch v Bratislave, ich stave a možnom využití.
Metóda takzvanej fytoremediácie je založená na prirodzenej vlastnosti niektorých rastlín, ktoré svojimi koreňmi vyťahujú zo zeme toxické znečistenie.
Na záver tematického vydania magazínu CTZN vydávame ponaučenia na základe skúseností z príprav vydania, ktorých súčasťou sú aj konzultácie s odborníkmi a odborníčkami. Spolu s nimi formulujeme kroky k udržateľnému rozvoju danej témy. Je to podklad, ktorý má inšpirovať k systémovým zmenám a o ktorom sa chceme naďalej rozprávať.
Areál Palmy s rozlohou 6 hektárov v blízkosti električkovej trate je v súčasnosti stále určený pre priemysel. Aby tu vznikla nová mestská ...
Anke Wijnja sa aktívne venuje navrhovaniu prírodných záhrad, najmä pre deti a seniorov. V rámci svojej práce využíva a intenzívne študuje techniku tzv. fytoremediácie pôdy.
Urbanisti, environmentalisti aj ekonómovia sa zhodujú, že novú výstavbu treba nasmerovať dovnútra miest namiesto polí, lúk a viníc.
Revitalizácia opustených území v meste prospieva životnému prostrediu. Len v Bratislave je viac ako 130 brownfieldov.
Spoza plota vidno priečelie administratívnej budovy s obrovským nápisom Technické závody. Veľký dvor s industriálnymi halami ...
Suburbanizácia nemusí mať len podobu sídelnej kaše, z ktorej sa za prácou a službami jazdí do mesta autom.
Areál starej železničnej stanice Bratislava Filiálka je jedným z tých prístupnejších a známejších brownfieldov v meste.
Aké ekologické, ekonomické, sociálne či historické dopady má revitalizácia brownfieldov? Prinášame vám virtuálnu exkurziu po siedmych miestach v Bratislave, ktoré sú obnovené alebo na oživenie ...
Takmer v každom európskom meste sa nachádzajú prázdne, dlhodobo nevyužívané nehnuteľnosti, ktoré stratili svoje pôvodné využitie.
Cieľom projektu Vieš čo vidíš? je vytvoriť obraz miest, ktorý pomôže pochopiť kultúrnu, historickú a osobnú hodnotu verejného priestoru.
Platforma Citizen vznikla so zámerom prepájať mestské autority s developermi, architektmi, odborníkmi a s verejnosťou, ktorá sa zaujíma o mestské témy.
Mesto tvoria jeho občania. Čomu sa venujú a ako žijú zaujímaví ľudia z prostredia architektúry, urbanizmu, ekológie či komunít?
Téma prvého vydania vznikla v spolupráci s občianskym združením Spiace miesta
Hlavný partner vydania Spiace miesta
Partneri vydania Spiace miesta
Mediálni partneri vydania Spiace miesta