Vydanie #3 - JAR/LETO 2022

Mesto a rieka

téma čísla

Na Dunaj sa zvyčajne pozeráme zhora a z diaľky. Poďme ho bližšie preskúmať. Aké možnosti ponúka pre udržateľný turizmus? Ako vyzerajú brehy Dunaja? A tečie v ňom čistá voda?

Isar river

Komu patria rieky? Od vodohospodárov späť ku klíme a ľuďom

V súčasných horúčavách slastne pozeráme na rieky ako na zdroj osvieženia. Väčšinou sú však nedostupné, uzavreté v betónových kanáloch alebo dokonca vysychajú. Vrátime riekam prirodzený charakter, ktorý je lepší pre nás i prírodu?

Čítať ďalej
Peter Korček

Čo všetko prežíva rieka s človekom? Ostnaté drôty aj klimatickú zmenu

Dva roky pozorovania života na sútoku Dunaja a Moravy priniesli príbehy o spolužití ľudí a rieky v dobrom aj zlom. Takto ich zachytil fotograf Peter Korček v cykle Bratislava - mesto na sútoku dvoch riek, ktorý si môžete pozrieť na výstave od 13. septembra v Galérii Nadácie SLOVAK PRESS PHOTO v Bratislave.

Lesmír

Divočina, ktorá leží v Bratislave rovno pod nosom

Ako ponúknuť turistom alternatívu k masovým atrakciám a ako im podať informácie bez tabúľ a brožúr? Na pomoc prichádzajú digitálne médiá, ktoré si nosíme so sebou. Turistickí sprievodcovia sú už aj v mobile.

Foto: Matej Hakár

Expertka na zdroje pitnej vody: Výstavba pri Dunaji bráni prúdeniu vôd a EIA to nerieši

Bratislava má šťastie, že ňou preteká Dunaj. Boli by sme blázni, keby sme si zničili zdroje takej kvalitnej vody, myslí si odborníčka Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Alena Trančíková.

Na jednej lodi

Čo bráni Dunaju byť riekou pre všetkých?

Dunaj má potenciál premeniť sa na živú rieku. Nápadov na oživenie je viacero, zatiaľ však len v šuplíku. Konferencia Na jednej lodi, ktorú organizovala Bratislava Tourist Board v spolupráci s OZ Punkt na dunajskej lodi Harmónia 24. 3. 2022, dala dokopy viacero stakeholderov.

Matej Hakar / Untouchable Area

Jarovecké rameno – obytná zóna?

Fotograf Matej Hakár vo svojej fotoeseji prináša pohľad na kontrast súkromných a verejných statkov, prírodného a človekom pretvoreného prostredia.

Na jednej lodi

CTZN dialógy: Mesto a rieka

Dialógy odzneli ako súčasť konferencie Na jednej lodi, ktorú organizovali Bratislava Tourist Board a OZ Punkt 24. marca 2022 na riečnej lodi Harmónia. Vo videozázname nájdete spomenuté mnohé príklady dobrej praxe o využívaní potenciálu Dunaja, o vytvorení vzťahu obyvateľov či turistov k rieke, alebo o možnostiach riečnej dopravy a udržateľnom turizme.   

Brainwork

Bratislave chýba koncepcia brehov, iné mestá ju už majú roky

Kedysi boli brehy riek koridormi dopravy, miestami pre sklady či prístavy, dnes mnohé mestá pristupujú k navráteniu nábreží ľuďom. Ich premenu v celej dĺžke regulujú koncepčné dokumenty, ktoré zatiaľ v našom hlavnom meste chýbajú.

Hamburg Christian Schwier

Prerod bývalého prístavu v Hamburgu je inšpiráciou aj pre Zimný prístav v Bratislave

Premene prístavu v Hamburgu predchádzala systematická príprava zo strany mesta a diskusia s odbornou aj laickou verejnosťou. Obdobný postup navrhuje odborník aj pre Zimný prístav.

Citizen: Annamarie Velič

Mesto tvoria jeho občania. Čomu sa venujú a ako žijú zaujímaví ľudia z prostredia architektúry, urbanizmu, ekológie či komunít?

Dunaj

Dunaj je úžasný, ale prázdny a nudný, hovorí expert na cestovný ruch

V Holandsku sme zvyknutí na to, že okolo vody je veľa pohybu, vysvetľuje konzultant Erik Heidema, ktorý roky pôsobí na Slovensku. Dunaj v Bratislave je naozaj zatiaľ skôr kulisou, od ktorej nás delí protipovodňový múrik či umelo regulované brehy a na rieke sa toho veľa nedeje. Ako teda dostať na ňu život?

Antwerp

Zviezť sa loďou do práce v bratislavskom downtowne? Dunaj má potenciál

Hromadná doprava na rieke funguje vo viacerých mestách v Európe. Na ekologický a dostupný spôsob prepravy však v Bratislave ešte len čakáme.

Isar Mníchov

Oslobodená rieka Isar v centre Mníchova ponúka aj surfovanie

Len málokto by tušil, že prírodný vzhľad rieky Isar s plytkými vstupmi do vody je v skutočnosti dobre premyslenou renaturalizáciou.

Šport pod Mostom Lanfranconi

Plynie život okolo Dunaja

Niekedy sa nedá povedať, či sa viac hýbe dynamické mesto alebo tá pomalá rieka. Alebo vnímame jej tempo každý po svojom? Z nábrežia, z lode, z objatia. Naše súžitie s Dunajom zachytávajú fotografie Antona Sládeka.

Donau-Auen

Rangeri v Donau-Auen ukážu bobrie stopy aj „kamenné“ vajcia

Rakúsky Národný park Donau-Auen ročne prijme 1,5 milióna návštevníkov bez toho, aby to dunajskú divočinu rušilo. Na Slovensku sme si veľkú časť bočných ramien a lužných lesov zničili, ale aj u nás ešte zostávajú miesta s potenciálom pre rozvoj prírodného turizmu.

dunaj

Udržateľný turizmus na rieke

Včera tu ešte nebola a dnes je všade okolo nás. Pojem udržateľnosť sa skloňuje vo všetkých oblastiach nášho života. Kupujeme si udržateľné oblečenie, chceme udržateľne bývať, pýtame sa, čo máme jesť, aby sme boli udržateľní. Turizmus nie je výnimkou.

2 percenta

Súkromné: Aj s pomocou 2 % žijeme v lepšom meste

Už 15 rokov prináša OZ Punkt nápady pre rozvoj miest a komunít. V roku 2021 sme oslávili 10 rokov Dobrého trhu, počas pandémie sme podporili našich predajcov prostredníctvom online Dobrého trhu a priniesli sme vám ich príbehy. Zmerali sme ekonomický dopad Dobrého trhu, ktorý ukázal, že každé 1 € vložené do jeho organizácie vygeneruje 27 €.

Illah van Oijen

Vieš čo vidíš: Sila prírody

Cieľom projektu Vieš čo vidíš? je vytvoriť obraz miest, ktorý pomôže pochopiť kultúrnu, historickú a osobnú hodnotu verejného priestoru.

divadlo dobry trh

Pandémiu využili na výskum Dobrého trhu. Chcú vedieť, čo dosiahli a či to má stále zmysel

Dobrý trh oslavuje 10 rokov. V čom spočíva jeho dlhodobý prínos? Zmení ho korona kríza? Odpovedajú jeho organizátorky Barbara Zavarská a Illah van Oijen.


 

Partneri

  BTB                          

 

   nc logo

 

Mediálni partneri

      fm logo rtvs logo

 

Vydania